Siirry sisältöön

Etsi sivustolta

Etusivulle
Insinööriliitto
  • en
    • Yleistä jäsenyydestä
      • Liity jäseneksi
      • Edunvalvonta
      • Jäsenedut
      • Osallistu toimintaan
      • Vartiosaaren huvila
      • Vuokraajan tietopaketti
      • Huvilan varauskalenteri
    • Tulevat tapahtumat
      • Kerro tapahtumaideasi
    • Kaikki ajankohtaiset
      • Insinöörikulma-podcast
      • Lehtiarkisto
    • Yleistietoa
      • Hallitus
      • Säännöt
      • Arvot ja strategia
      • Historia
  • Yhteystiedot
Liity jäseneksi
  • Etusivu
  • Jäsenelle
    • Liity jäseneksi
    • Edunvalvonta
    • Jäsenedut
    • Osallistu toimintaan
    • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
      • Vuokraajan tietopaketti
  • Tapahtumat
    • Kerro tapahtumaideasi
  • Ajankohtaiset
    • Insinöörikulma-podcast
    • Lehtiarkisto
  • Yhdistys
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Arvot ja strategia
    • Historia
  • Yhteystiedot
Insinööriliitto
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi p.040 150 3878
Ajankohtaiset
Sinustako mentori insinööriopiskelijalle?

Sinustako mentori insinööriopiskelijalle?

22.3.2022 | Pinnalla
Annamari Iranto

Metropolia Ammattikorkeakoulu käynnistää insinööriopiskelijoiden tueksi mentorointiohjelman, johon HI etsii nyt sopivia mentoriehdokkaita. Ohjaustyö opintojen edistämiseksi on tarkoitus käynnistää kevään aikana.

Helsingin Insinöörit HI ry on Metropolia Ammattikorkeakoulussa piakkoin käynnistyvän mentorointiohjelman yhteistyökumppani. Tämä tarkoittaa, että HI etsii jäsentensä joukosta osaavia ja työelämässä monipuolisen kokemuksen hankkineita henkilöitä auttamaan nuoria opinnoissa eteenpäin.

Muistat ehkä omilta opiskeluajoiltasi vaiheen, jolloin tuskailit opintosuuntavalinnan tai lopputyön aiheen kanssa. Tai mietit itseksesi, mistä ihmeestä oman alan töitä löytyykään. Pohdit, onko sinusta sittenkään oikeisiin insinööritöihin, kun kokemusta työelämästä ei juuri ollut karttunut.

Vastaavanlaiset kysymykset mietityttävät myös tämän päivän insinööriopiskelijoita, siksi toiveissa on nyt löytää ammatissa kannuksensa jo hankkineista HI-laisista insinööreistä kanssakulkijoita opiskelijoiden tueksi.

Mentorin keskeisiä tehtäviä on sparrata opiskelijaa löytämään vahvuutensa opintojensa eteenpäin viemiseksi. Tehtävänkuva muotoutuu pitkälti sen mukaan, missä vaiheessa opiskelijan opinnot ovat: alkuvaiheen opiskelija tarvitsee ehkä tukea itselleen oikean suunnan löytämiseksi, pian valmistuva vinkkejä työelämästä.

Opiskelijoiden haku mentorointiohjelmaan alkaa nyt samalla kun HI alkaa hakea sopivia mentoreita. Vielä emme siis tiedä tarkkaan, millaista osaamista ohjelmassa tarvitaan, mutta täyttämällä mentoroinnin esitietolomakkeen pääset kertomaan, millaista tukea juuri sinulla on tarjota.

Toukokuussa tositoimiin

Mentorien valintaa koordinoi HI:n puolelta hallituksen jäsen Oskari Hyttinen. Mentorin tärkein ominaisuus on aito halu auttaa opiskelijaa, Hyttinen sanoo.

”On tärkeää, että me jo työelämään edenneet ja oman paikkamme löytäneet insinöörit lähdemme tukemaan tulevia insinöörejä polulla oikeaan suuntaan.”

Myös mentorin maailmankuva voi avartua opiskelijayhteistyön myötä.

”Parhaimmillaan mentorina toimiminen antaa kokeneelle insinöörille uusia ajatuksia ja auttaa katsomaan tulevaisuutta uudesta näkökulmasta yhdessä ohjattavan opiskelijan eli aktorin kanssa”, Hyttinen muistuttaa.

Mentorin ei tarvitse olla seppä syntyessään, sillä ohjelmaan mukaan valittavat mentorit saavat etukäteen koulutuksen mentoroinnin perusteista ja halutessaan tukea myös mentoroinnin aikana. Käytännön toiminnasta kuten esimerkiksi siitä, kuinka usein tapaamisia on, mentori ja aktori sopivat keskenään.

Mentoroinnin on määrä käynnistyä toukokuussa. Tapaamiset voivat olla verkossa tai naamatusten.

Mentoroinnin esitietolomakkeella kerättävien tietojen avulla mentorointikoordinaattorit selvittävät, löytyykö HI:n jäsenistöstä sopivia ihmisiä ohjelmaan ilmoittautuneiden opiskelijoiden tueksi. Mentorin osaamisen on hyvä vastata opiskelijan tarpeita: opintojensa alussa oleva, pääainevalintansa kanssa tuskaileva bio- ja kemiantekniikan opiskelija saa todennäköisesti enemmän apua kokeneelta laboratorioinsinööriltä kuin vaikkapa rakennusinsinööriltä.

Jos kaipaat aiheesta lisätietoja, voit ottaa yhteyttä HI:n mentorikoordinaattori Oskari Hyttiseen (oskari.hyttinen@helins.fi) tai Metropolia Ammattikorkeakoulussa mentorointiohjelmaa koordinoivaan Katri Luukkaan (Katri.Luukka@metropolia.fi).

Mentoroinnin esitietolomakkeen pääset täyttämään tästä. Täyttämällä lomakkeen hyväksyt Helsingin Insinöörit HI ry:n sidosryhmätietojen tietosuojaselosteen.


Teksti: Annamari Iranto
Kuva: Juulia Talikka

Jaa:

Nostojuttuja

28.8.2026 | Pinnalla | Vierailut
Täydellinen onnistuminen
17.8.2026 | Pinnalla | Jäsentapahtumat
Eläintarha tuottaa iloa kaiken ikäisille
1.1.2026 | Pinnalla
HI:n verkkosivuille kätevästi puhelimella

Pinnalla

18.9.2026 | Pinnalla | Työelämä
Houkuttelukieltojen sääntely etenee
15.9.2026 | Pinnalla | Edunvalvonta
Insinööriosaaminen on Suomen tärkein luonnonvara
2.9.2026 | Pinnalla | Työmarkkinat
Palkansaajien tavoitteet olleet turhan vaatimattomia, sanoo Samu Salo
28.8.2026 | Pinnalla | Vierailut
Täydellinen onnistuminen

Lisää luettavaa

Tekaistu työsopimuslomake, jossa maininta houkuttelukiellosta.
18.9.2026 | Pinnalla | Työelämä

Houkuttelukieltojen sääntely etenee

Insinööriliiton kanssa huolen houkuttelukieltojen yleistymisestä jakaa usea akavalainen liitto.

Graafinen kuvituskuva Vieraskynä-palstan tunnuksena.
15.9.2026 | Pinnalla | Edunvalvonta

Insinööriosaaminen on Suomen tärkein luonnonvara

Ammattikorkeakoulujen opettajien edunvalvonta turvaa opetuksen laatua, kirjoittaa Jarno Varteva.

Henkilöitä Helsingin Insinöörien kokoushuoneessa, muun muassa Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo kuvassa oikealla.
2.9.2026 | Pinnalla | Työmarkkinat

Palkansaajien tavoitteet olleet turhan vaatimattomia, sanoo Samu Salo

HI:n työmarkkinajaos kuuli liittopuheenjohtaja Salon näkemyksiä työmarkkinatavoitteista.

Kuva Kansallismuseon uudisrakennuksen sisältä ulos lasiseinän läpi, taustalla vanhaa päärakennusta.
28.8.2026 | Pinnalla | Vierailut

Täydellinen onnistuminen

Kansallismuseon uusi lisärakennus on arkkitehtuurin helmi ja tekninen taidonnäyte.

Tule mukaan toimintaan!

Helsingin Insinööreissä olet osa porukkaa – yhdessä edistämme insinööriyttä nyt ja tulevaisuudessa.

Liity jäseneksi

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi 040 150 3878
  • Jäsenelle
  • Tapahtumat
  • Ajankohtaiset
  • Yhdistys
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä
Helsingin Insinöörit 2026
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely
  • Evästeet
Insinööriliitto