Siirry sisältöön

Etsi sivustolta

Etusivulle
Insinööriliitto
  • en
    • Yleistä jäsenyydestä
      • Liity jäseneksi
      • Edunvalvonta
      • Jäsenedut
      • Osallistu toimintaan
      • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
      • Vuokraajan tietopaketti
    • Tulevat tapahtumat
      • Kerro tapahtumaideasi
    • Kaikki ajankohtaiset
      • Insinöörikulma-podcast
      • Lehtiarkisto
    • Yleistietoa
      • Hallitus
      • Säännöt
      • Arvot ja strategia
      • Historia
  • Yhteystiedot
Liity jäseneksi
  • Etusivu
  • Jäsenelle
    • Liity jäseneksi
    • Edunvalvonta
    • Jäsenedut
    • Osallistu toimintaan
    • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
      • Vuokraajan tietopaketti
  • Tapahtumat
    • Kerro tapahtumaideasi
  • Ajankohtaiset
    • Insinöörikulma-podcast
    • Lehtiarkisto
  • Yhdistys
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Arvot ja strategia
    • Historia
  • Yhteystiedot
Insinööriliitto
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi p.040 150 3878
Ajankohtaiset
”Hämmästyttää, muttei yllätä”

”Hämmästyttää, muttei yllätä”

Hallituksen hyökkäykset työmarkkinatoimintaa vastaan muistuttavat Thatcherin ajoista.

5.6.2025 | Pinnalla | Työelämä
Annamari Iranto

JURI AALTONEN, TOIMIHENKILÖLIITTO Erton puheenjohtaja, halusi Helsingin Insinöörien työmarkkinajaoksessa vieraillessaan nostaa esiin maan hallituksen niin sanottujen työelämäuudistusten johdonmukaisuuden. Ei niin, että asioiden valmistelu olisi ollut erityisen suunnitelmallista, pikemminkin päin vastoin: kaavailuihin on tullut vielä viime hetken muutoksia, kun Etelärannasta on otettu yhteyttä. Mutta tavoite on ollut johdonmukainen: kollektiivisen työmarkkinatoiminnan romuttaminen.

Helsingin Inisnöörien työmarkkinajaoksen jäseniä ja alustaja kokouspöydän äärellä.
Toimihenkilöliitto Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen (oik. kesk.) esitteli Helsingin Insinöörien työmarkkinajaoksen hybridikokouksessa omia näkemyksiään hallituksen työmarkkinapolitiikasta.

Isojen muutosten jalkoihin on jäänyt liuta pienempiä heikennyksiä, joista harva edes jaksaa välittää, kun turtumus on jo iskenyt esimerkiksi työttömyysturvan heikennysten tai lakko-oikeuksien rajoitusten muodossa. Leipureiden yötyökorvausten poisto ei akavalaista ylempää toimihenkilöä juuri hetkauta. Mutta hetkinen! Olihan siellä jossain mainittuna sekin, että työnantaja saa jatkossa määrätä säästövapaiden pitämisen ajankohdan. Ohi meni, sillä kun iso luuta lakaisee, ei pikku rikkoja huomaakaan. Mutta saattaa kyllä harmittaa, kun itselle eteen tulee.

Aaltosen keskeisiä teesejä olikin, että nyt hallitus hyökkää niin monin tavoin, että perässä on vaikea pysyä. Meno muistuttaa jo Britannian pääministerin, rautarouvana tunnetun Margaret Thatcherin otteita 1970–80-lukujen taitteessa. ”Kaivosmiesten kirosanana” tunnetun Thatcherin keskeisiä päämääriä oli ammattiliittojen vallan rajoittaminen.

TÄÄLLÄ MEILLÄ HALLITUKSEN hyökkäysten yksi ulottuvuus on saada yhä useampi työelämää sääntelevä seikka työehtosopimuksista lainsäädännöllä määritellyksi. Siten työnantajilla ei enää ole syytä järjestäytyä, ja työehtosopimusten yleissitovuus purkautuu. Väliäkö sillä, että neuvottelut työehdoista taatusti vaikeutuvat ja pitkittyvät tulevaisuudessa. Ideologiset pikavoitot ovat halutumpia.

Kuuluisa esitys ammattijärjestön jäsenmaksun verovähennysoikeuden osittaisesta poistosta vuodesta 2026 lukien on sekin yksi arvatenkin epätoivoinen yritys horjuttaa ammattijärjestöjä. Sitä ei tosin voi pitää ideologisena pikavoittona, huomautti Aaltonen.

– Sanoin jo vuosia sitten, että liitoissa kannattaa valmistautua siihen, että se on edessä. Esitys ei todellakaan yllättänyt, kysymys oli vain siitä, koska se tulee.

Perin erikoista esityksessä on sen sijaan se, että oikeustieteen lisensiaatti Aaltonen ei etsimälläkään löytänyt asiasta mainintaa mistään puoliväliriihen varsinaisista papereista. Sellainen löytyi vain valtiovarainministeri Riikka Purran (ps) esitysmateriaaleista ja ministeriön tiedotteesta. Ehkäpä ajatus vain putkahti päähän viime metreillä? Esityksen valmistelu ei siis Aaltoselta korkeaa arvosanaa saa, mutta kyllä moinen hämmästyttää.

SINÄNSÄ ON TIETYSTI kätevää rahoittaa ansiotulojen veronkevennyksiä ansiotulojen verovähennysten poistolla. Laari, johon sataa ja laari, josta kaivetaan, eivät tosin ole samat, mutta kun poliittisissa debateissa helposti puhutaan vain yhdestä asiasta kerrallaan, kytkökset unohtuvat. Palkansaajan on kuitenkin syytä olla tarkkana, tai, koska yksin on hankala pärjätä työnantajan kanssa neuvoteltaessa, muistaa ammattijärjestöjen korvaamaton rooli säällisten työehtojen puolustamisessa.

Aaltonen ei usko, että kenellekään syy liittyä liittoon on ollut verotus, vaan turva ja apu työelämän asioissa.

– Kun palkansaajan asemaa ollaan edelleen heikentämässä, on liittojäsenyyden merkitys nyt isompi kuin koskaan. Tukea ja turvaa tarvitaan entistäkin enemmän, sanoo Aaltonen.

Tuoreet tilastot Insinööriliiton – ja Helsingin Insinöörien – jäsenmäärän kasvusta kertovat, että kyllä palkansaajat liiton merkityksen ymmärtävät. Tai kuten eräs HI:n työmarkkinajaoksen jäsen asian muotoili, hallituksen ja työnantajan toimet ovat parantaneet järjestäytymisastetta. Hyökkäystä vastaan kannattaa puolustautua.

Jaa:

Nostojuttuja

4.7.2024 | Pinnalla | Teknologia
Merentutkimuslaiva on lastattu huipputeknologialla
11.12.2025 | Pinnalla | Työelämä
Mäkynen: TKI-rahoituksen ehdoksi panostus henkilöstön osaamiseen
1.1.2026 | Pinnalla
HI:n verkkosivuille kätevästi puhelimella

Pinnalla

22.4.2026 | Pinnalla | Yhdistys
Napakka vuosikokous kuuli myös Insinööriliiton ajankohtaisterveiset
13.4.2026 | Pinnalla | Edunvalvonta
TES-tavoitteet elävät ajassa
5.3.2026 | Pinnalla | Työelämä
YT-asiamiehen neuvoja tarvitsevat myös työnantajat
7.2.2026 | Pinnalla | Keksinnöt
Kaikki irti keksinnöistä

Lisää luettavaa

Kuva ihmisistä takaapäin istumassa kokoustilassa.
22.4.2026 | Pinnalla | Yhdistys

Napakka vuosikokous kuuli myös Insinööriliiton ajankohtaisterveiset

Helsingin Insinöörien jäsenkehitys säilyi noususuuntaisena.

Insinööriliiton edunvalvontajohtaja Petteri Oksa. Kuvassa vinjetti HI:n työmarkkinajaoksen vieraana Petteri Oksa.
13.4.2026 | Pinnalla | Edunvalvonta

TES-tavoitteet elävät ajassa

Edunvalvonta vaatii kykyä ymmärtää, miten monet eri asiat vaikuttavat työmarkkinatilanteeseen.

Yhteistoiminta-asiamies Joel Salminen kuvattuna Helsingin Insinöörien toimiston käytävällä.
5.3.2026 | Pinnalla | Työelämä

YT-asiamiehen neuvoja tarvitsevat myös työnantajat

Hallituksen halua lakkauttaa toimiva asiantuntijaelin voi vain ihmetellä.

ideaportaat eli kaavakuva keksinnöille annettavasta julkisesta tuesta.
7.2.2026 | Pinnalla | Keksinnöt

Kaikki irti keksinnöistä

Kansalaisaloite haluaa keksijöille muutakin kuin insinöörien tukea ideoidensa tuotteistamiseen.

Tule mukaan toimintaan!

Helsingin Insinööreissä olet osa porukkaa – yhdessä edistämme insinööriyttä nyt ja tulevaisuudessa.

Liity jäseneksi

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi 040 150 3878
  • Jäsenelle
  • Tapahtumat
  • Ajankohtaiset
  • Yhdistys
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä
Helsingin Insinöörit 2026
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely
  • Evästeet
Insinööriliitto