Siirry sisältöön

Etsi sivustolta

Etusivulle
Insinööriliitto
  • en
    • Yleistä jäsenyydestä
      • Liity jäseneksi
      • Edunvalvonta
      • Jäsenedut
      • Osallistu toimintaan
      • Vartiosaaren huvila
      • Vuokraajan tietopaketti
      • Huvilan varauskalenteri
    • Tulevat tapahtumat
      • Kerro tapahtumaideasi
    • Kaikki ajankohtaiset
      • Insinöörikulma-podcast
      • Lehtiarkisto
    • Yleistietoa
      • Hallitus
      • Säännöt
      • Arvot ja strategia
      • Historia
  • Yhteystiedot
Liity jäseneksi
  • Etusivu
  • Jäsenelle
    • Liity jäseneksi
    • Edunvalvonta
    • Jäsenedut
    • Osallistu toimintaan
    • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
      • Vuokraajan tietopaketti
  • Tapahtumat
    • Kerro tapahtumaideasi
  • Ajankohtaiset
    • Insinöörikulma-podcast
    • Lehtiarkisto
  • Yhdistys
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Arvot ja strategia
    • Historia
  • Yhteystiedot
Insinööriliitto
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi p.040 150 3878
Ajankohtaiset
Nyt voi istua vaikka mehiläispesässä

Nyt voi istua vaikka mehiläispesässä

3.6.2022 | Pinnalla
Annamari Iranto

Insinöörimäistä ongelmanratkaisukykyä vaatinut keksintö mahdollistaa pölyttäjien määrän lisäämisen kaupunkiympäristössä samalla kun uudenlainen puistonpenkki tarjoaa elämyksellisen lepopaikan ihmisille.

Teemu Aittamaan elämä on vuodesta 2015 lähtien ollut hunajaista. Tuolloin aloitti toimintansa Korpikuusikon Hunaja Oy, yritys, joka tuottaa hunajaa, ekologisia yrityslahjoja ja pölyttäjiä Korpikuusikon mehiläistilalla Jokioisissa. Asiakaspesiä yrityksellä on myös muualla Etelä- ja Länsi-Suomessa.

Nyt Aittamaa uskoo keksineensä ratkaisun, jonka myötä ihmisten ja mehiläisten on mahdollista elää rauhaisaa rinnakkaiseloa myös kaupunkiympäristössä, siis niin, että pesän voi sijoittaa maan tasalle, mikä helpottaa pesien hoitoa.

Ratkaisu on Pölyttäjäpenkki, puistonpenkki, jonka sisälle kätkeytyy mehiläispesä.

Penkillä viivähtävän kulkijan jalkojen välistä mehiläiset eivät kuitenkaan pölytysreissuilleen lähde. Ulos- ja sisääntuloaukko on yli kahden metrin korkuisen putken päässä, joten puistonpenkkiläisen oleilua pörriäiset eivät tule häirinneeksi.

Tai niin HI:n haastattelema Aittamaa siis vakuuttaa. Lähes kaikki aiheesta kiinnostuneet ovat kysyneet, miten ihmeessä pörrit eivät muka tule penkille istuvan kauhuksi joko istujan itsensä tai tämän kädessä olevan jäätelön tai olusen kimppuun.

”Mehiläisiä kiinnostavat kukat, eivät ihmiset tai heidän juomansa tai jäätelönsä”, Teemu Aittamaa toteaa.

Kysymyshän on siis mehiläisistä, ei ampiaisista, Aittamaa muistuttaa.

Pilotti pohjustaa jatkoa

Aittamaa on koulutukseltaan paperi-insinööri, TAMK:ista valmistunut ja Münchenissä ylemmän tutkinnon suorittanut.

”Ehkä se insinöörikoulutus näkyy tavassa, jolla lähdin ongelmaa ratkomaan”, Teemu Aittamaa miettii.

Pölyttäjäpenkin teknisen suunnittelun on tehnyt pirkanmaalainen Formek Engineering Oy. Nyt valmistunut pilottipenkki palvelee kesänviettäjiä Tampereen Eteläpuistossa.

Pilotin yhteistyökumppani on A-Insinöörit, joka kaupunkirakentajana halusi lähteä selvittämään, toimiiko penkki ihmisiä ja luontoa yhdistävänä juttuna, sanoo vastuullisuus- ja laatujohtaja Liisa Jäätvuori yhtiön tänään julkaisemassa tiedotteessa.

Jos pilotista kertyvät kokemukset ovat hyviä, penkeistä voi tulla Aittamaan yritykselle uusi hittituote, jolla pölyttäjien määrä kaupungeissa saadaan nousuun. Mutta pilotti on siis niin aito pilotti, ettei idean isäkään voi olla varma, mitä kokeilusta jää käteen.

”Alun perin ajattelin, että tällaisia penkkejä voisi olla esimerkiksi yritysten seinustoilla. Nyt mentiin puistoon, jossa yllätyksiä voivat aiheuttaa eläimet, tai joku voi yrittää kaataa penkin”, Aittamaa pohtii.

Painoa penkkiin tuovat istutukset, jotka kuvan perusteella eivät tosin vielä ole ihan parhaassa loistossaan. Potentiaalisten hulinoitsijoiden on myös hyvä muistaa, että kyllä mehiläinenkin saattaa hermostua ja käydä kimppuun, jos sitä kiusataan. Pesässä niitä asuu 50 000, joten parasta jättää penkki rauhaan.

Istuminen mehiläispesän päällä, vaikka turvallisestikin, vaikuttaa ajatuksena sen verran kuumottavalta, että toimii jopa hyvänä syynä piipahtaa Tampereella. Ja mahtaa myös aika moneen selfieen kesän aikana päätyä, moinen puistonpenkki.


Teksti: Annamari Iranto
Kuva: Teemu Aittamaa

Jaa:

Nostojuttuja

28.8.2026 | Pinnalla | Vierailut
Täydellinen onnistuminen
17.8.2026 | Pinnalla | Jäsentapahtumat
Eläintarha tuottaa iloa kaiken ikäisille
1.1.2026 | Pinnalla
HI:n verkkosivuille kätevästi puhelimella

Pinnalla

18.9.2026 | Pinnalla | Työelämä
Houkuttelukieltojen sääntely etenee
15.9.2026 | Pinnalla | Edunvalvonta
Insinööriosaaminen on Suomen tärkein luonnonvara
2.9.2026 | Pinnalla | Työmarkkinat
Palkansaajien tavoitteet olleet turhan vaatimattomia, sanoo Samu Salo
28.8.2026 | Pinnalla | Vierailut
Täydellinen onnistuminen

Lisää luettavaa

Tekaistu työsopimuslomake, jossa maininta houkuttelukiellosta.
18.9.2026 | Pinnalla | Työelämä

Houkuttelukieltojen sääntely etenee

Insinööriliiton kanssa huolen houkuttelukieltojen yleistymisestä jakaa usea akavalainen liitto.

Graafinen kuvituskuva Vieraskynä-palstan tunnuksena.
15.9.2026 | Pinnalla | Edunvalvonta

Insinööriosaaminen on Suomen tärkein luonnonvara

Ammattikorkeakoulujen opettajien edunvalvonta turvaa opetuksen laatua, kirjoittaa Jarno Varteva.

Henkilöitä Helsingin Insinöörien kokoushuoneessa, muun muassa Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo kuvassa oikealla.
2.9.2026 | Pinnalla | Työmarkkinat

Palkansaajien tavoitteet olleet turhan vaatimattomia, sanoo Samu Salo

HI:n työmarkkinajaos kuuli liittopuheenjohtaja Salon näkemyksiä työmarkkinatavoitteista.

Kuva Kansallismuseon uudisrakennuksen sisältä ulos lasiseinän läpi, taustalla vanhaa päärakennusta.
28.8.2026 | Pinnalla | Vierailut

Täydellinen onnistuminen

Kansallismuseon uusi lisärakennus on arkkitehtuurin helmi ja tekninen taidonnäyte.

Tule mukaan toimintaan!

Helsingin Insinööreissä olet osa porukkaa – yhdessä edistämme insinööriyttä nyt ja tulevaisuudessa.

Liity jäseneksi

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi 040 150 3878
  • Jäsenelle
  • Tapahtumat
  • Ajankohtaiset
  • Yhdistys
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä
Helsingin Insinöörit 2026
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely
  • Evästeet
Insinööriliitto