Siirry sisältöön

Etsi sivustolta

Etusivulle
Insinööriliitto
  • en
    • Yleistä jäsenyydestä
      • Liity jäseneksi
      • Edunvalvonta
      • Jäsenedut
      • Osallistu toimintaan
      • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
    • Tulevat tapahtumat
      • Kerro tapahtumaideasi
    • Kaikki ajankohtaiset
      • Insinöörikulma-podcast
      • Lehtiarkisto
    • Yleistietoa
      • Hallitus
      • Säännöt
      • Arvot ja strategia
      • Historia
  • Yhteystiedot
Liity jäseneksi
  • Etusivu
  • Jäsenelle
    • Liity jäseneksi
    • Edunvalvonta
    • Jäsenedut
    • Osallistu toimintaan
    • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
  • Tapahtumat
    • Kerro tapahtumaideasi
  • Ajankohtaiset
    • Insinöörikulma-podcast
    • Lehtiarkisto
  • Yhdistys
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Arvot ja strategia
    • Historia
  • Yhteystiedot
Insinööriliitto
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi p.040 150 3878
Ajankohtaiset
Tuhoaako multipaskaus työsi tuottavuuden?

Tuhoaako multipaskaus työsi tuottavuuden?

HI:n Työmarkkinablogi ruotii työelämän ajankohtaisasioita.

26.5.2021 | Luottopuhetta | Työmarkkinablogi
Arkisto

Nykyajan työelämässä insinöörillä on monta rautaa tulessa. Hänen täytyy tasapainotella ajassaan esimerkiksi asiakkaiden ja tekniikan, oman henkilökohtaisen työn ja omien tiimiensä välillä. Päivä, jolloin saa keskittyä vain yhteen tehtävään, on rauhaisa keidas, jollaisesta saa nauttia vain ani harvoin. 

Koronaviruspandemian etätyö toi monille lisää työn hallinnan tunnetta, kun työpäivistä poistui toimistolle pendelöinnin kiirettä ja aikaa, joka parhaimmillaan hyödynnettiin lisääntyneeseen vapaa-aikaan tai sitten ylimääräisiin kokouksiin päivän venyessä alusta ja lopusta. Kun kotikonttorilla ei tarvitse siirtyä kokoushuoneesta toiseen, on monen kalenteri nyt täynnä yhtä MS Teams -etäkokousten putkea. Koronapandemia-ajan madaltunut kynnys etäkokouksiin syö nyt monen työpäivän liian tiukasti.

Koska kokousten lisäksi pitäisi tehdä hyvän yrityskansalaisen rutiineja eli vastailla sähköposteihin, täytellä monenlaisia Excel-raportointien taulukoita ja tuotettava hienoja PowerPoint-esityksiä, ajaudutaan helposti moniajoon. Yritetään tehdä montaa tehtävää yhtä aikaa. Toisella korvalla yritetään osallistua etäkokoukseen ja mikrofoni kiinni paukutetaan näppäimistöllä sähköposteja. Tai käydään samalla omia puhelinkeskusteluja. Kokoushuoneessa omia puheluja ei voinut puhua poistumatta huoneesta, mutta etäkokouksessa sekin on ”huomaamatta” mahdollista. Tämä ns. multitasking voi tuntua aikataulupaineissa järkevältä, kun tänään pitäisi ehtiä vielä tehdä tämä, tuo, se. 

Jo vuosia on sanan multitasking rinnalla kulkenut multipasking, multipaskaus. On tajuttu, että monen tehtävän samanaikainen tekeminen johtaa työn tekemiseen huonosti eli paskasti. Yleisesti väitetään, että moniajo heikentää tuottavuutta noin 40 %. Kun siirrämme keskittymistämme jatkuvasti asiasta toiseen, syntyy näissä siirtymisissä hukkaa. 

Pahimmillaan moniajon sanotaan tuhoavan tuottavuuttamme johtamalla huonoihin päätöksiin, rasittamalla aivoja lisäten burn out- riskiä, vähentämällä luovuutta ja älykkyyttä, lisäämällä stressiä ja ahdistusta, tappamalla keskittymiskykyä ja henkistä kapasiteettia sekä aiheuttamalla jopa aivovaurioita. Tutkimusta sen negatiivisesta vaikutuksesta työhön on paljon. 

Multipaskaus on työelämän dopingia, kielletty keino, jonka taitavalla käytöllä uskomme pääsevämme palkintokorokkeelle. Meidän täytyy hillitä itseämme multipaskaukseltamme, jottemme tämän dopingin liikakäytöllä joudukin ennenaikaiselle työkyvyttömyyseläkkeelle.

Luottoukko

Jaa:

Nostojuttuja

23.2.2022 | Pinnalla
HI:n verkkosivuille kätevästi puhelimella
29.10.2024 | Pinnalla | Henkilö
Insinööriyden moniottelija uskoo järjestön voimaan
21.1.2025 | Luottopuhetta | Työmarkkinablogi
Onko insinööreillä joukkovoimaa, jopa lakkovalmiutta?

Pinnalla

5.6.2025 | Pinnalla | Työelämä
”Hämmästyttää, muttei yllätä”
3.6.2025 | Pinnalla | Palkinnot
Iloisia stipendinsaajia nyt ennätysmäärä
8.5.2025 | Pinnalla | Teknologia
Tekninen kehitys tuo sodan kaikkialle
5.5.2025 | Pinnalla | Hyvinvointi
Bara bada bastu – vai ajatus saunan tekniikallekin?

Lisää luettavaa

Graafinen kuvituskuva jossa vaaka kuvastaa lainkäyttöä.
23.4.2025 | Luottopuhetta | Työmarkkinablogi

Olisiko Jeesus tarvinnut liiton lakitukea?

Liiton lakiapu on jäsenetu, josta kannattaa maksaa.

Graafinen symbolikuva maailman insinööripäivää käsittelevään blogikirjoitukseen.
4.3.2025 | Luottopuhetta | Työmarkkinablogi

Maailman insinööripäivä – yhdessä kestävästi

Kestävien ratkaisujen merkkipäivä 4.3. on myös insinöörikunnan yhteisöllisyyden juhlaa.

Graafinen kuvaelementti blogitekstiin.
19.2.2025 | Luottopuhetta | Työmarkkinablogi

Kulissien takana tapahtuu

TES-neuvottelut ovat tasapainoilua julkisen ja luottamuksellisen välillä.

Graafisista elementeistä ja tekstistä koostuva kuva joka kuvaa blogin aihetta "onko insinööreillä joukkovoimaa".
21.1.2025 | Luottopuhetta | Työmarkkinablogi

Onko insinööreillä joukkovoimaa, jopa lakkovalmiutta?

Nimimerkki Luottoukko haastaa insinöörit pohtimaan joukkovoiman merkitystä.

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi 040 150 3878
  • Jäsenelle
  • Tapahtumat
  • Ajankohtaiset
  • Yhdistys
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä
Helsingin Insinöörit 2025
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely
  • Evästeet
Insinööriliitto