Siirry sisältöön

Etsi sivustolta

Etusivulle
Insinööriliitto
  • en
    • Yleistä jäsenyydestä
      • Liity jäseneksi
      • Edunvalvonta
      • Jäsenedut
      • Osallistu toimintaan
      • Vartiosaaren huvila
      • Vuokraajan tietopaketti
      • Huvilan varauskalenteri
    • Tulevat tapahtumat
      • Kerro tapahtumaideasi
    • Kaikki ajankohtaiset
      • Insinöörikulma-podcast
      • Lehtiarkisto
    • Yleistietoa
      • Hallitus
      • Säännöt
      • Arvot ja strategia
      • Historia
  • Yhteystiedot
Liity jäseneksi
  • Etusivu
  • Jäsenelle
    • Liity jäseneksi
    • Edunvalvonta
    • Jäsenedut
    • Osallistu toimintaan
    • Vartiosaaren huvila
      • Huvilan varauskalenteri
      • Vuokraajan tietopaketti
  • Tapahtumat
    • Kerro tapahtumaideasi
  • Ajankohtaiset
    • Insinöörikulma-podcast
    • Lehtiarkisto
  • Yhdistys
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Arvot ja strategia
    • Historia
  • Yhteystiedot
Insinööriliitto
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi p.040 150 3878
Ajankohtaiset
Uutta voimaa HI:n hallitukseen

Uutta voimaa HI:n hallitukseen

Helsingin Insinöörit HI ry:n sääntömääräinen syyskokous sujui sutjakasti.

1.12.2022 | Pinnalla | Yhdistys
Annamari Iranto

SYYSKOKOUKSEN VALITSEMAN uuden hallituksen toimikausi alkaa ensi vuoden alusta. Sääntöjen mukaan HI:n hallituksessa voi olla 5–9 jäsentä sekä puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja.

Puheenjohtajien kausi jatkuu vielä ensi vuoden, joten hallituksen osalta kokouksella oli päätettävänään vain jäsenten kokoonpano. Nykyisestä yhdeksänhenkisestä hallituksesta erovuorossa oli kuusi jäsentä, joista yksi oli vuodeksi kerrallaan valittu opiskelijajäsen. Myös vuodeksi kerrallaan valittava opiskelijajäsenen varajäsen oli erovuorossa.

Kokous päätti pitää hallituksen koon ennallaan. Yksi hallituksen insinöörijäsenistä, Petra Rautio, oli päättänyt luopua hallituspaikastaan, mutta muut erovuoroiset insinöörijäsenet olivat valmiita jatkamaan. Kun ehdolla oli vain yksi uusi insinöörijäsen, Karrar Al-Khanjarawy, tuli hän valituksi HI:n hallitukseen yksimielisesti.

Karrar Al-Khanjarawy on HI:n hallituksen uusin jäsen.

Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan insinööriksi Satakunnan ammattikorkeakoulusta (SAMK) Porista valmistunut Al-Khanjarawy oli järjestötoiminnassa mukana jo opiskeluaikana. Paperit noin vuosi sitten pokattuaan hän lähti mukaan Porin Insinöörit ry:n hallitukseen. Kun työ nyt on tuonut miehen pääkaupunkiseudulle, järjestötoiminnassa jatkaminen HI:ssä tuntui luontevalta.

Pian 26 vuotta täyttävä Karrar ei latele pöytään toiminnan kehittämisehdotuksia, mutta toivoo HI:n panostavan siihen, että opiskelijoita tulee mukaan tapahtumiin, jotta nuoret innostuvat ammattijärjestön toiminnasta.

”Enhän minä vielä tiedä tarkalleen miten homma täällä toimii, mutta luulen, että parantamisen varaa on. Ainakaan Porissa yhteys opiskelijoihin ei ollut niin hyvä kuin voisi toivoa”, Al-Khanjarawy sanoo.

Opiskelijoita HI:n hallituksessa edustaa ensi vuonna Suvi Mynttinen varajäsenenään Santeri Hietanen. Hietanen valittiin hiljattain Uudenmaan Insinööriopiskelijat UIO ry:n puheenjohtajaksi, Mynttinen on opiskelijajärjestön rahastonhoitaja.

Viime vuonna HI:n hallitukseen valittiin yksi uusi insinöörijäsen poikkeuksellisesti vain yhden vuoden kaudelle, kun Henna Reponen nousi hallituspaikalta yhdistyksen varapuheenjohtajaksi. Tuolloin valittu ja nyt tehtävässä jatkava Oskari Hyttinen iloitsi siitä, että haki vuosi sitten mukaan toimintaan.

”On ollut kyllä antoisa vuosi, HI on hyvä yhdistys, jonka kautta edustaa koko insinööriliittoyhteisöä”, Hyttinen kiitteli. Parinkymmenen vuoden kokemus insinöörin hommista on tuonut työelämästä kokemusta, josta voi ammentaa järjestötoiminnassa.

Kun uusi vuosi koittaa ja HI:n uudet verkkosivut ovat toiminnassa, esittelemme uuden hallituksen tarkemmin kokonaisuudessaan!

Nuoret tärkeitä myös Akavalle

HI:N SYYSKOKOUKSELLE tervehdyksensä tuonut keskusjärjestö Akavan uusi puheenjohtaja Maria Löfgren nosti myös esiin huolten nuorten tulevaisuudesta. Kun nuoret ovat kuormittuneita jo toisen asteen opinnoista, on huoli työelämässä pärjäämisestä pinnalla.

”Tämä ei ole vain edunvalvonnallinen kysymys, vaan suuri yhteiskunnallinen huolenaihe”, Löfgren totesi.

Nuorten asioita on saatava edistettyä, jotta nuoret innostuvat ammattiyhdistystoiminnasta, Löfgren linjasi. HI:n puheenjohtaja Lasse Laurikainen iloitsi siitä, että uusi puheenjohtaja on ottanut nuorten asian omakseen.

”Nuorten mukaan ottaminen on heidän kuulemistaan”, sanoi Laurikainen.

Akavan opiskelijoiden uudeksi puheenjohtajaksi tuli juuri valittua Insinööriopiskelijaliitto IOL:n nykyinen puheenjohtaja, entinen HI:n hallituksen jäsen Nicole Ojala.

Pelkästään nuorten asialla ei Akava eikä tietenkään myöskään HI ole. Löfgren muistutti Akavan liittojen moninaisuudesta todeten, että yksi keskusjärjestön tehtävistä onkin lisätä keskinäistä tunnettuutta jäsenliittojen parissa. Kaikille yhteisiäkin asioita toki löytyy, yhtenä esimerkkinä työhyvinvointi. Se pitäisi Löfgrenin mielestä nähdä työllisyystoimena. Löfgren nosti esiin myös työmarkkinoita vaivaavan ikäsyrjinnän. Sen poistamisessa meillä on paljon opittavaa naapurimaastamme Ruotsista.

Jaa:

Nostojuttuja

4.7.2024 | Pinnalla | Teknologia
Merentutkimuslaiva on lastattu huipputeknologialla
11.12.2025 | Pinnalla | Työelämä
Mäkynen: TKI-rahoituksen ehdoksi panostus henkilöstön osaamiseen
1.1.2026 | Pinnalla
HI:n verkkosivuille kätevästi puhelimella

Pinnalla

12.8.2026 | Pinnalla
Mikko Wikstedt jättää HI:n pääsihteerin tehtävät
7.8.2026 | Pinnalla | Koulutustaso
Murto: Koulutustaso nousee osaamisella
12.6.2026 | Pinnalla | Insinööri työssään
Insinöörin jäätelökesä
11.6.2026 | Pinnalla | Palkinnot
Helppoahan se on, kun osaa

Lisää luettavaa

12.8.2026 | Pinnalla

Mikko Wikstedt jättää HI:n pääsihteerin tehtävät

Va. pääsihteerinä toimii syyskuun alusta Peppi Tervo-Hiltula.

OAJ:n ja JUKOn puheenjohtaja Katarina Murto puhuu Helsingin Insinöörien työmarkkinajaoksessa aiheenaan muun muassa koulutustaso. Kuvassa Murto seisoo kokoushuoneessa.
7.8.2026 | Pinnalla | Koulutustaso

Murto: Koulutustaso nousee osaamisella

OAJ:n ja Jukon puheenjohtaja Katarina Murto vieraili HI:n työmarkkinajaoksessa.

Helsingin Jäätelötehtaan toimitusjohtaja Linda Magi asentaa jäätelöpuikkojen annostelijaa käyttökuntoon.
12.6.2026 | Pinnalla | Insinööri työssään

Insinöörin jäätelökesä

Jäätelötehtaan johtajana kemian tekniikan insinöörikin pääsee laitehuollon pariin.

9.-luokkalainen Olavi Leinonen sai Helsingin Insinöörien rahoittaman stipendin.
11.6.2026 | Pinnalla | Palkinnot

Helppoahan se on, kun osaa

Tänä keväänä HI rahoitti stipendin myös erityisen lahjakkaalle 9.-luokan LUMA-osaajalle.

Ratavartijankatu 2 C, 6. krs
00520 Helsinki

toimisto@helins.fi 040 150 3878
  • Jäsenelle
  • Tapahtumat
  • Ajankohtaiset
  • Yhdistys
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä
Helsingin Insinöörit 2026
  • Tietosuojaselosteet
  • Henkilötietojen käsittely
  • Evästeet
Insinööriliitto