Vuosi on hujahtanut nopeasti. Heti alkuun haluan kiittää kaikkia, jotka ovat olleet yhdistyksemme matkassa mukana. Paljon olemme yhdistyksenä saaneet aikaiseksi ja tehtyä, innolla suuntaan katsetta myös tulevaan!
Meillä on tänä vuonna ollut toiminnassa hallituksen ohella mukana aivan upeita ihmisiä, jotka ovat tehneet ison määrän työtä yhdistyksemme eteen. Järjestimme viime viikolla HI:n jouluglögit toimistollamme Pasilassa, ja yleisen jäsenkutsun lisäksi esitimme kutsun tilaisuuteen aktiiveille ja sidosryhmillemme. Toivon, että tästä tulee perinteinen pikkujoulutyyppinen tilaisuus, jossa voimme yhdistyksenä kiittää ja kohdata jäseniämme ja niitä, jotka ovat aktiivisesti mukana yhdistyksen toiminnassa.
Haluan puheenjohtajana tuoda näkyväksi kaikkien aktiivisten jäsenten työtä, osa heistä on toiminut yhdistyksessämme jo vuosia. Suuri kiitos tästä vuodesta Huvila-työryhmälle ja sen puuhahenkilöille, sekä saariemäntä Marjalle, joka toimi kanssamme ensimmäistä vuotta. Haluan myös kiittää Metropolian mentorointihankkeessa mukana olevia jäseniämme ja hankkeen vastuuhenkilöitä niin Metropoliassa kuin HI:ssä. On myös ollut mahtavaa kohdata uusia tuoreita jäseniä ja aktiiveja, toivotan kaikki lämpimästi mukaan toimintaamme.
Marraskuu on perinteisesti yhdistysten syyskokousaikaa. Olemmekin istuneet sekä Insinööriliiton edustajakokouksessa, että viime viikolla oman yhdistyksemme syyskokouksessa. Nämä ovat tärkeitä tapahtumia, joissa jäsenillä on mahdollisuus vaikuttaa yhdistyksen toimintaan ja tulevaan suuntaan. HI:n syyskokous valitsi jäseniä tulevan vuoden hallitukseemme. Kiitän lämpimästi väistyviä hallituksen jäseniä ja toivotan uudet toimijat mukaan remmiin!

Tänä vuonna olen ollut erityisen tyytyväinen siihen, että työmarkkinajaoksemme on toiminut aktiivisesti koko vuoden. Osana sen toimintaa hallituksemme edunvalvontatiimi ideoi ja suunnitteli Pullabiili-yrityskierroskokeilun alkusyksyyn. Kyllähän se niin on, että jotain uuttakin pitää aina välillä kokeilla ja tänä vuonna Pullabiili-kiertue oli meidän uusi kokeilumme tehdä HI:tä näkyvämmäksi alueen työpaikoilla.
Onnistuneita tapahtumia olemme järjestäneet kiitettävän määrän myös tänä vuonna. Mielestäni on tärkeää, että perinteisten vuosittaisten tapahtumien lisäksi voimme ja pystymme järjestämään myös uusia tapahtumia.
Tänä vuonna suuria uusia tapahtumia olivat Insinööriliiton kanssa yhteistyössä järjestetyt Sirkus Finlandian yksityisnäytös ja SuperPark Vantaalla järjestetty Lasten joulujuhla -tapahtuma. Perhetapahtumat ovat tänä vuonna saaneet suuresti kiitosta ja niitä on hyvin sopinut tapahtumakalenteriimme muiden tapahtumien lomaan. Tekemisistämme on tärkeää myös saada palautetta, jotta voimme kehittää tapahtumia ja toimintaamme.
Puheenjohtajalle henkilökohtaisesti marraskuu on ollut vähän liiankin tiukka, sillä kaikki liikenevä aika on mennyt YAMK-opinnäytetyön kirjoittamiseen. Opintovapaan loppuessa vuoden vaihteessa on opinnäytetyö palautettava näillä nurkilla ja saatettava tämä projekti maaliin. Kohta siis saa lukea Theseuksesta uusiutuvien energiaratkaisujen hyödyntämisestä maatalousyhtymässä.
Kun saan tämän uurastuksen valmiiksi, olen kyllä niin tyytyväinen, että äitiysloman ja Helsingin Insinöörien johtamisen lomassa pidin itseni ja kalenterini kasassa ja olen pystynyt toteuttamaan sen, mitä olen luvannutkin tehdä. Kannustan jokaista insinööriä YAMK-opintojen pariin, jos oman osaamisen kehittäminen tai asiaosaamisen syventäminen kiinnostaa ja siihen on omassa arjessa mahdollisuus. Minulla oli tavoite, että korona-aikana 2020 aloitettu hajautetun energiantuotannon YAMK-tutkintoni valmistuu tämän vuoden aikana, ja nyt se näyttää myös toteutuvan.
Tähän on hyvä paketoida vuosi ja alkaa suunnitella ensi vuoden toimintaa.
Hyvää joulun odotusta ja tulevaa itsenäisyyspäivää,
Henna